Strona głównaRejestr usług dla zdrowia i urody
Bliska Poradnia Anna Żerko-Turczynowicz
Bliska Poradnia Anna Żerko-Turczynowicz

Bliska Poradnia Anna Żerko-Turczynowicz

64-920, Piła, Rzeczna 37

Jak przebiega terapia jąkania u dorosłych?

Niewiele osób wie, że to, co łączyło Elvisa Presley'a z takimi postaciami jak Samuel L. Jackson, Bruce Willis, Shaquille O’Neal czy Marylin Monroe, to jąkanie. Nie bez kozery wśród tych znanych osób jest tylko jedna kobieta. Ten typ zaburzenia mowy częściej dotyka chłopców i mężczyzn, a im starsza populacja poddawana jest badaniu, tym bardziej rosną dysproporcje pomiędzy płcią męską i żeńską. Jest to problem utrudniający funkcjonowanie, prowadzący do zaniżania samooceny i niechęci wyrażania myśli, a nawet strachu przed publicznymi wystąpieniami.

Czy jąkaniu można jakoś zaradzić? Doświadczenia choćby Demostenesa, czy króla Jerzego VI pokazują, że tak. A im więcej wiadomo na temat tej przypadłości, tym prawdopodobieństwo przyniesienia ulgi w zmaganiach z nią jest większe. W Polsce działają dwa ośrodki prowadzące terapię jąkania, wykorzystujące dostępną obecnie wiedzę o tym zaburzeniu i stosujące metody dostosowane do konkretnych przypadków. Wiele cennych informacji na temat ich działalności, a także samego problemu z mową, dostępnych jest na stronie jakanie.com.pl.

Bez względu na to, czy chodzi o jąkanie u dorosłych, młodzieży, czy dzieci, cykl terapeutyczny trwa rok. Same zajęcia, na których uczestnicy procesu terapeutycznego stopniowo uczą się nowych technik, obejmują 14 dni. Po ich zakończeniu klienci ośrodka powinni pracować samodzielnie i raz w miesiącu zgłaszać się na obowiązkowe konsultacje.

Do najważniejszych cech terapii należy zaliczyć:

  • pracę w niedużych grupach, co pozwala uczestnikom wspierać się wzajemnie, dzielić doświadczeniami i wyzbyć stresu związanego z wypowiadaniem się przed większym gronem,
  • wypracowanie motywacji, dzięki zauważalnym postępom,
  • stopniowe wdrażanie nowych ćwiczeń od podstaw i ich utrwalenie,
  • przyjazną atmosferę i wzajemne zrozumienie.

W zajęciach terapeutycznych dla dzieci uczestniczą także rodzice, aby pomagać maluchom, motywować je do ćwiczeń i wspierać. Poznają techniki, które mają być wykorzystywane w samodzielnej pracy w domu.

Zgłaszając się do jednego z ośrodków, ich klienci liczą na poprawę jakości życia, pozytywną samoocenę i nabranie pewności siebie. Są to cele potencjalnie osiągalne, jednak wymagają od uczestnika terapii samodyscypliny oraz własnej pracy z wykorzystaniem konkretnych, przekazanych na zajęciach, narzędzi do walki z jąkaniem. Stosując się do zaleceń specjalistów, można przywrócić płynną, wyraźną mowę z odpowiednią intonacją.

Copyright 2025 Pracowniap.org.pl - wszelkie prawa zastrzeżone